Budownictwo – innowacyjność i tradycja w jednym

Od czasów rewolucji przemysłowej, która zmieniła wiele w niemal każdej dziedzinie życia, począwszy od produkcji a na modzie skończywszy, pojawiają się i upowszechniają coraz to nowe technologie, które prowadzą do znacznego przyśpieszania praca oraz ułatwiają ich wykonywanie. Wśród branż, które dużymi garściami czerpały i czerpią z nowych technologii należy wymienić między innymi budownictwo. Budownictwo to bardzo specyficzna branża, z jednej strony stosuje się tutaj materiały i technologie, które w użyciu są od tysięcy lat, takie jak wykorzystanie drewna do wznoszenia budynków, czy techniki wypalania cegieł, z drugiej strony branża budowlana wciąż poszukuje innowacyjnych rozwiązań, w efekcie czego powstają urządzenia takie jak drukarki 3D, które są wstanie drukować półfabrykanty wykorzystywane do wznoszenia domów. Budownictwo to branża, która łączy w sobie niemal futurystyczną innowacyjność oraz przywiązanie do wielowiekowych tradycji.

 

Zastanawiając się nad przykładami tradycyjnych rozwiązań, które niejednokrotnie od wieków pozostają takie same, pierwszym co przychodzi na myśl jest wykorzystanie drewna. Dzisiaj rzadko wznosi się drewniane domy, ale drewno nadal stanowi istotny element konstrukcyjny, trudno np. wyobrazić sobie wznoszenie dachów bez budowy drewnianego szkieletu. Podobnie technika budowy domów drewnianych, których powstaje mniej, ale nadal bywają wznoszone – owa technika w zasadzie od stuleci pozostaje niezmieniona. Podobnie jest w przypadku wypalania cegły czy przygotowywania płytek ceramicznych, choć nowe wynalazki pozwoliły usprawnić procesy ich wytwarzania, to jednak nadal proces technologiczny nie wiele różni się od tego sprzed wieków.

 

Wciągu niespełna dwustu lat, które upłynęły od rewolucji przemysłowej pojawiające się w jej wyniku technologie zmieniły wiele pewnych obszarach budownictwa. Przykładem mogą być tutaj różnorodne maszyny i narzędzia, w których zastosowano napęd elektryczny czy silniki spalinowe. Pojawienie się tych narzędzi znacznie usprawniło prace budowlane, ułatwiło je i przyśpieszyło. Przykładem na ułatwienie i przyśpieszenie prac budowlanych są między innymi motopomy i dźwigi. W przypadku pierwszych, gdy nastąpiło zalanie terenu budowy konieczne było odczekanie, aż teren wyschnie, albo wynoszenie wody wiadrami, dziś wystarczy posiadać takie urządzenie, jak to – lifanpower.pl/13-motopompy, by w stosunkowo krótkim czasie prace budowlane mogły ruszyć na nowo.

 

Branża budowlana ciągle się rozwija i korzysta z nowoczesnych technologii, przykładem mogą być tutaj izolacje próżniowe, aerolżele, czy techniki budowy domów pasywnych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *