Czym charakteryzuje się projekt domu energooszczędnego?

Wiele mówi się dziś o domach energooszczędnych i wydaje się, że nie jest to apogeum ich popularności. Skoro tak przyjrzyjmy się im nieco bliżej. Czym w związku z tym są takie domy? Postanowiliśmy przyjrzeć się im nieco bliżej na podstawie oferty firmy Domato, o której więcej dowiecie się ze strony www.domato.pl. Jakie w związku z tym cechy charakterystyczne niesie w sobie budynek energooszczędny?

Materiały budowlane

W pierwszej kolejności odnieść się rzecz jasna trzeba do materiałów, z jakich wykonany jest taki budynek. Tak oto pamiętać należy tutaj o tym, że takie budynki pozwolą ograniczyć stratę ciepła, które ucieka z wewnątrz. Wszystko zależy rzecz jasna od bezwładności termicznej materiału, co wpływa na dłuższy czas oddawania ciepła przez ściany. Dzięki temu ciepło oddawane przez ściany może być akumulowane w elementach konstrukcyjnych budynku.

Lokalizacja

To jednak nie wszystko, ponieważ bardzo ważna jest lokalizacja takiego budynku, a dokładniej rzecz ujmując jego sytuowanie względem stron świata. Ważne jest tutaj to, aby jak najwięcej okien było skierowanych na południe. W tej części domu najlepiej postawić na wszystkie najważniejsze pomieszczenia w mieszkaniu, w których przebywa się najczęściej. Po stronie północnej powinny znaleźć się pomieszczenia gospodarcze i te, w których przebywamy dość rzadko.

Okna i instalacje

Nie zapominajmy również o oknach i drzwiach, przez które uciekać może nawet jedna czwarta ciepła z mieszkania. Dlatego też tak ważne są odpowiednie wybory przy stolarce okiennej oraz drzwiowej. Najlepsze są tutaj okna o odpowiednich parametrach termicznych, choć to nie wszystko. Poza tym bardzo ważne jest ich właściwe zamontowanie. Przy popełnieniu błędów może być problem i z pomieszczenia uciekać będzie duża strata ciepła.

Straty generować może zresztą sama wentylacja, przez którą uciekać może nawet czterdzieści procent energii. Najkorzystniej jest więc zrezygnować z klasycznej instalacji grawitacyjnej kosztem tej mechanicznej wyposażonej w rekuperator.

Bryła

Na koniec odnieśmy się jeszcze do odpowiedniej bryły budynku. Kształt domu powinien być maksymalnie jak najprostszy bez wielu załamań, gdzie tworzą się mostki termiczne. Najlepszym wyborem będzie więc dom na bazie prostokąta. Jeśli chodzi o dach, to natomiast najlepszym wyborem będzie tutaj konstrukcja dwuspadowa, gdzie największa część dachu będzie zwrócona na południe. Tam zastosować można bowiem alternatywne źródła ciepła.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *