Jakie zalety niesie w sobie wadium przetargowe?

Każdy przedsiębiorca chciałby mieć możliwość startu w jak największej liczbie przetargów. Skoro konkurencja na rynku jest dziś ogromna, logiczne jest bowiem to, że i wygranie danego przetargu nie jest łatwe. Całkiem normalne jest więc to, że im więcej będziemy mieć szans, tym i szanse na zwycięstwo będą większe. Minusem są w tym wypadku koszta, ponieważ niemal każdy przetarg łączy się również z wpłatą wadium. Jeśli tego nie zrobimy, zwyczajnie nie będziemy mogli startować w takim przetargu. Są jednak inne zabezpieczenia wadium. Mowa o gwarancjach przetargowych, a więc wadium w formie bezgotówkowej. Przyjrzyjmy się w związku z tym zaletom, jakie niesie w sobie takie wadium przetargowe. Czy rzeczywiście jest to opcja, z której warto skorzystać?

Wiele przetargów jednocześnie

Na wstępie odnieśmy się do liczby takich przetargów. Jak już wspomnieliśmy ze względu na wysokie koszty i zachwianie płynności finansowej start w trzech, czterech czy nawet dwóch przetargach jednocześnie dla wielu firm nie jest możliwy. W tym przypadku mamy na to szanse, ponieważ nie wydajemy ani złotówki, a z ubezpieczycielem rozliczamy się dopiero wtedy, kiedy to wygramy już taki przetarg.

Poprawienie wiarygodności

Odnieśmy się również do wiarygodności. Zauważmy, że każdy ubezpieczyciel bardzo dokładnie sprawdza podmiot, któremu zależy na otrzymaniu takich gwarancji. Oznacza to tylko tyle, że pozwolić sobie na taki dokument mogą tylko ci przedsiębiorcy, którzy mają się naprawdę dobrze i są podmiotami o stabilnej sytuacji finansowej bez długów. Jest to również znak dla podmiotu organizującego przetarg. Otrzymanie gwarancji oznacza, że do czynienia ma on z firmą godną polecania.

Nie blokuje gotówki

Na koniec weźmy pod uwagę to, o czym po części pisaliśmy już wcześniej, a więc środkach finansowych. Jeśli nie zamrażamy ich na czas przetargu, wykorzystać można je w jakiś inny sposób. Jedni postawią na nowe rozwiązania technologiczne, inni zwiększą efektywność linii produkcyjnej. Możliwości jest więc naprawdę sporo.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *