Marzysz o pięknym i energooszczędnym domu? Poznaj nowoczesną stodołę!

Projekt domu nowoczesna stodoła to nic innego, jak stylowy dom, w którym zastosowano najnowsze technologie, aby zmniejszyć koszty jego eksploatacji i utrzymania. To wszystko sprawia, że inwestorzy coraz częściej decydują się na takie rozwiązanie. Jakie instalacje energooszczędne są najczęściej stosowane w nowoczesnych stodołach?

Instalacje energooszczędne – to musisz wiedzieć

W projektach nowoczesnych domów coraz częściej dąży się do optymalizacji zużycia energii i obniżenia kosztów eksploatacji poprzez wybór energooszczędnych instalacji. Trzeba jednak pamiętać, że przy wyborze poszczególnych wariantów instalacyjnych, należy zrównoważyć wydatki inwestycyjne z późniejszymi oszczędnościami na kosztach ogrzewania.

Nakłady przeznaczone na energooszczędność budynku powinny się zwrócić w jak najkrótszym czasie. Przeważnie lepiej jest zainwestować więcej na instalacje energooszczędne, które później będą dużo tańsze w użytkowaniu, niż na odwrót.

Nowoczesny projekt domu

Wentylacja mechaniczna z rekuperatorem

Wentylacja mechaniczna sprawia, że obieg powietrza jest sterowany mechanicznie. Świeże i chłodne powietrze z zewnątrz jest zasysane, ogrzewane w rekuperatorze i rozprowadzane do wszystkich pokoi. Dokładnie w tym samym czasie z kuchni i łazienki wyciągana jest taka sama ilość powietrza i cykl się zamyka. Zastosowanie rekuperatora przyczynia się zatem do wymiernych oszczędności w kosztach ogrzewania i poprawia komfort korzystania z budynku, ponieważ zanieczyszczone powietrze zostaje usunięte.

Kominek z płaszczem wodnym

Projekt domu nowoczesna stodoła często uwzględnia zastosowanie kominka z płaszczem wodnym. Ten, w odróżnieniu od zwykłego kominka, posiada wymiennik ciepła. Za jego pomocą ciepło, które powstaje w procesie spalania przekazywane jest do instalacji grzewczej. Głównym źródłem ciepła może być np. kocioł gazowy kondensacyjny. Nad prawidłową pracą kominka czuwa regulator mikroprocesorowy – jego zadaniem jest sterowanie pompą obiegową i utrzymanie wymaganej temperatury w jego płaszczu.

Realizuje się to poprzez otwieranie bądź przymykanie przepustnicy powietrza. Kontrola nad procesem spalania skutkuje także wydłużeniem czasu spalania jednego wkładu paliwa, co pozwala na zdecydowanie większą oszczędność.

Ogrzewanie podłogowe

Podłoga wolniej się nagrzewa, ale także wolniej oddaje ciepło, co skutkuje utrzymaniem w pomieszczeniu stabilnej temperatury. Bardzo ważnym elementem, patrząc na wydajność takiego grzejnika, jest materiał, którym jest pokryta podłoga. Najlepiej sprawdzą się rozwiązania ceramiczne i kamienne, które bardzo dobrze przewodzą ciepło. Projekt domu nowoczesna stodoła często zawiera ogrzewanie podłogowe.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *