Nowoczesna, kobieca alkowa

Alkowa to dawne określenie sypialni, która urządzana była we wnęce pomieszczenia lub oddzielnym pokoju bez okien. W Polsce była nazywana także alkierzem. Alkowy były topowe dla kultury arabskiej, występowały także w Hiszpanii, skąd rozprzestrzeniły się na Francję i dalej na inne kraje Europy. Dziś postanowiliśmy zaprezentować nowoczesne alkowy, które zostały zainspirowane dawnymi, arystokratycznymi sypialniami.

 

W pierwszej wersji alkowa została przygotowana jak za dawnych czasów, w małym pomieszczeniu bez okien, które przed remontem stanowiło składzik niewielkiego mieszkania. Zamiast miejsca, gdzie w zasadzie ciągle panował bałagan urządzono sypialnie  w dawnym stylu. Niemal całą przestrzeń pokoju wypełnia ogromne łoże z miękkim materacem, pikowanym zagłówkiem sięgającym 1/4 ściany. Pod łóżkiem znajduje się duża szuflada na co dzień zasłonięta delikatnym muślinem. W alkowie zastosowano oświetlenie boczne, w postaci stylizowanych na dawne świeczniki kinkietów.

 

Druga propozycja dla nowoczesnej alkowy jest inspirowana arabskimi wzorcami. W tej alkowie mamy do czynienia z ogromnym łożem o prostym wysokim zagłówku, znajdującym się we wnęce, która przybrała postać, charakterystycznego dla tego kręgu kulturowego łuku refleksyjnego. Pozostała część pomieszczenia do duży i przestronny salon, zorganizowany w taki sposób, że goście odwiedzający mieszkanie nie widzą wnętrza alkowy, chyba, że celowy przejdą w drugą część pomieszczenia. Alkowa położona jest na tej samej ścianie co drzwi prowadzące do salonu. Wchodząc przez nie gości dostrzegają wygodną, niską kanapę oraz obszerne pufy ustawione wokół szklanego stolika kawowego. Druga część pokoju to gabinet z biurkiem oraz strefa przeznaczona do czytania z pokaźną biblioteczką i wygodnym fotelem.

 

Trzeci typ alkowy, to połączenie dwóch poprzednich. W tym przypadku alkowa także znajduje się we wnęce, a inspiracją były tutaj dawne kobiece alkowy arystokratek europejskich. We wnęce znajduje się obszerne łoże z bogato zdobionym, charakterystycznie wygiętymi nogami. Na wejściem do wnęki zawieszono udrapowane muślinowe zasłony, które na noc można opuszczać. Pozostała część pomieszczenia została podzielona na dwie części, w jednej znajduje się elegancka, ale jednocześnie nowoczesna toaletka, taka jak te – https://meblezkrakowa.pl/16-toaletki i wygodne krzesło. W tej części pokoju ustawiono także obszerną szafę z ozdobnymi żłobieniami oraz oddzielne, stojące lustro, na tyle duże by zmieściła się w nim cała sylwetka osoby przeglądającej się. Druga część pokoju to część wypoczynkowa z telewizorem, wygodnymi fotelami i ciepłym dywanem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *