O czym warto pamiętać przy wyborze projektu?

Nie jest tajemnicą, że budowa domu to bardzo poważny wydatek sięgający kilkuset tysięcy złotych. W związku z tym nie dziwi fakt, że zakup projektu takiego domu powinien być dobrze przemyślany. O czym zatem pamiętać przed zakupem takiego projektu?

Powierzchnia domu

W pierwszej kolejności trzeba rzecz jasna przyjrzeć się powierzchni takiego domu. Tutaj pod uwagę wziąć należy nie tylko liczbę domowników, ale także plany powiększenia rodziny w przyszłości.

Jeszcze do niedawna w Polsce budowało się domy o dużej powierzchni, które powstawały z myślą o tym, że w przyszłości pozostanie w nich potomstwo. Dziś wiadomo już, że jest to zbędny i niepotrzebny wydatek. Większość domów, które obecnie powstają, ma metraż w graniach od 100 do 150 metrów kwadratowych. Wiele projektów takich budynków znaleźć można na stronie http://domato.pl.

Rodzaj budynku

Z pewnością ważny jest też rodzaj budynku. Może to być bowiem dom piętrowy, parterowy czy też z użytkowym poddaszem. Obecnie najpowszechniejsze są domy z użytkowym poddaszem, choć jeśli mielibyśmy wziąć pod uwagę tylko i wyłącznie łatwość budowy lepiej wypadają tutaj budynki parterowe. Oczywiście wiele zależy tutaj od wielkości działki. Przy większych można sobie pozwolić na budynek parterowy. Przy tych mniejszych niezbędny będzie dom z użytkowym poddaszem.

Piwnica — tak czy nie?

Wiele pytań dotyczy również podpiwniczenia. Obecnie coraz częściej rezygnuje się z takiej piwnicy, choć są ci, którzy cenią sobie piwnicę, gdzie mogą umieścić na przykład spiżarnię. Na piwnicę warto postawić również wtedy, kiedy dom ma wysokie fundamenty.

Rodzaj ogrzewania

Ważne jest także ogrzewanie. Najprościej jest postawić na urządzenia korzystające z odnawialnych źródeł energii. Wśród tradycyjnych rozwiązań najlepiej wypada natomiast kocioł gazowy, który jest prosty w obsłudze, ale także nie wymaga wygospodarowania dodatkowego miejsca na opał. Inaczej wygląda to przy kotłach na paliwa stałe, które muszą być doglądane i obsługiwane.

Podział pomieszczeń

Problemu z podziałem pomieszczeń w projekcie domu nie ma w przypadku budynku z użytkowym poddaszem. Wówczas strefa dzienna znajduje się na parterze, a nocna na piętrze. Inaczej jest w budynku parterowym. Warto więc sprawę dobrze przemyśleć i wszystko jak najlepiej rozplanować.

Garaż

Obecnie niemal każdy dysponuje własnym samochodem. W związku z tym niezbędny jest także i garaż. Ten może być połączony z budynkiem i być jego częścią, jak znajdować się również gdzieś z boku. Korzystniejszym rozwiązaniem jest oczywiście to pierwsze.

Dach

Najlepiej zdecydować się na prosty dom. Przynajmniej w sytuacji, kiedy liczymy się z kosztami takiej inwestycji. Prostsza bryła to również mniej skomplikowany, a także tańszy dach. Jednak prostota to nie tylko niższe koszty budowy, ale również i eksploatacji, gdyż prostszy dach ma mniej załamań, a tym samym również i mostków cieplnych.

Poza tym warto zastanowić się jeszcze nad rodzajem samego projektu. Ten może być standardowy lub też indywidualny. Ważne jest także odpowiednie usytuowanie względem stron świata.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *