3 sposoby na mieszkanie w kamienicy

Aranżacja wnętrz to nie tylko urządzanie nowych mieszkań, to także przeobrażanie pomieszczeń w budynkach historycznych oraz tych z wielkiej płyty. Są takie miejsca, gdzie urządzenie mieszkania w kamienicy jest częstym zleceniem jakie otrzymuje projektant wnętrz. Kraków, Wrocław czy Gdańsk – to przykłady miast, w których tego typu zlecenia są chlebem powszednim architektów przestrzeni. Oto przykłady aranżacji mieszkań w starych kamienicach:

 

  1. Mieszkanie z antresolą. Ta przestrzeń to pomieszczenie w starej kamienicy o niezwykle wysokim stropie. Zostało pomyślane jako kawalerka. Architekt zdecydował się na wzniesienie antresoli, na której ustawiono niskie łóżko. Pod schodami został urządzony aneks kuchenny, który łączy się z salonem. Punktem łączenia jest kominek. Łazienka znajduje się przy wejściu do mieszkania. Nie jest to duże pomieszczenie, ale jasne, co optycznie je powiększa. Tym wnętrzem zajmował się projektant wnętrz z Krakowa. Cena została ustalona na podstawie metrażu oraz dodatkowych życzeń, które przedstawił klient.

  2. W tej zabytkowej kamienicy znajdował się jeszcze stary, także zabytkowy piec kaflowy. Projektant postanowił uczynić z niego centralny punkt aranżacji salonu. Piec został przerobiony na elektryczny, jednak jego wygląd zewnętrzny został zachowany. Aby dopasować wnętrze do pieca, zostało ono urządzone w stylu klasycznym. Z charakterystyczną sztukaterią pod sufitem. Salon stanowi połączenie jadalni – w jednym rogu znajduje się stół i krzesła, strefy wypoczynkowej: na środku jest ława oraz sofy oraz biurowej, obok pieca ustawiono biblioteczkę, i na tej samej ścianie bliżej okna sekretarzyk. To również przykład krakowskiej aranżacji. O tym wnętrzu, projektant wnętrz kraków, opinie zebrał bardzo dobre.

  3. W tej kamienicy z dużymi oknami i sztukaterią na ścianach wnętrze zostało urządzone w tylu glamur. Pod sufitem wisi duży, kryształowy żyrandol, okna przysłaniają ciężkie, ozdobnie drapowane kotary. Meble z charakterystycznymi, wygiętymi nóżkami, szerokimi, pikowanymi oparciami tapicerowane są aksamitem. Wszystkie elementy wykonano z bardzo dobrych gatunkowo materiałów. Pomieszczenie zostało utrzymane w jasnej kolorystyce dominuje biel i jasnoszary. Jedynymi ciemniejszymi akcentami jest czarny telewizor i wspomniane już zasłony. W tak zaaranżowanych przestrzeniach mieszkają właściciele przestrzeni w jednej z gdańskich kamienic.

 

Jak widać sposobów na zaaranżowanie mieszkania w starej kamienicy jest wiele. Wszystko zależy od inwencji architekta i gustu właściciela.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *