Jak działa wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła?

Każdy świadomy inwestor stara się budować swój dom korzystając z najnowszych technologii, które są oferowane przez producentów materiałów budowalnych: styropian, elementy wznoszeniowe, folie, chemia budowlana oraz najlepsze okna i drzwi. Zaczęto też doceniać korzyści, jakie zapewnia wentylacja mechaniczna – Kraków, Katowice i Zakopane są liderami w sprzedaży. Jak działa mechaniczna wentylacja z odzyskiem ciepła? Czy jest to dobre rozwiązanie?

Nowoczesne technologie budowlane a rekuperacja

Wszystko w budownictwie w ciągu ostatnich lat dążyło do podniesienia swoich parametrów szczelności, aby dom był możliwie najtańszy w eksploatacji i miał jak najniższy współczynnik zużycia energetycznego. Jak się okazuje, takie rozwiązanie może i jest najtańsze, ale nie należy do najzdrowszych.

Aby wentylacja grawitacyjna zadziałała, nowoczesne i ciepłe okna muszą zostać rozszczelnione – tylko wtedy powietrze z zewnątrz będzie miało jak napłynąć. Jeśli okna są szczelne, powietrze przyjmuje kierunek odwrotny, z kratki nawiewnej do środka domu. Tym samym nawiane powietrze będzie miało identyczną temperaturę, jak to na zewnątrz, czyli w zimie poniżej zera.

To z kolei prowadzi do ogromnych, nawet trzydziestoprocentowych strat ciepła. Właśnie dlatego coraz częściej domy energooszczędne (pasywne) zostają wyposażone w rekuperatory.

Inwestorzy nauczyli się doceniać zalety, jakie posiada wentylacja mechaniczna. Kraków, Katowice, Zakopane oraz inne, większe miasta w Polsce są siedzibą wielu firm, które oferują bogaty wybór rekuperatorów. – mówi pracownik LuftSystem Kraków

Generalna zasada ruchu powietrza

Wentylacja mechaniczna, czyli inaczej rekuperacja, działa w ten sposób, że zużyte powietrze jest usuwane z kuchni i łazienek oraz garderoby i korytarzy, nawiewane jest zaś do salonu i sypialni. Część pomieszczeń posiada zarówno nawiew, jak i wywiew (np. połączona kuchnia z jadalnią), a także suszarnie czy pralnie. Część pomieszczeń nie ma ani punktów nawiewnych, ani wywiewnych – są to tak zwane pomieszczenia transferowe. Są one jednak wentylowane równie skutecznie, nie ma w nich po prostu anemostatów. Garażu oraz kotłowni zazwyczaj nie wentyluje się mechanicznie.

Każdy dom, oczywiście w zależności od specyfiki układu pomieszczeń, rozmieszczenia łazienek, ścianek działowych i tym podobne, wentylowany jest w niepowtarzalny sposób. Dlatego do każdego projektu domu przygotowany musi być oddzielny projekt rekuperacji. Najlepiej jest to przygotować w trakcie planowania budowy lub generalnego remontu domu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *