Kiedy warto zabrać malucha do dietetyka?

Konsultacja dietetyczna może wiele zmienić w życiu dorosłego człowieka, ale też może być bardzo pomocna w przypadku dzieci. Przede wszystkim, podstawowym wskazaniem do zapisania malucha na tego typu konsultację jest jakiekolwiek odchylenie w jego wadze zmierzające do skrajności. Chodzi tutaj o niedowagę, nadwagę lub nawet otyłość. Dietetyk już na pierwszej wizycie będzie w stanie określić skład ciała małego pacjenta, a także zaproponuje najlepszy sposób radzenia sobie z problemem. To, w jaki sposób dziecko odżywia się na tym bardzo wczesnym etapie życia rzutuje bowiem na to, w jaki sposób będzie podchodziło do kwestii jedzenia już jako osoba w pełni dorosła. Kształtowanie dobrych nawyków żywieniowych przekładających się w bezpośredni sposób na sylwetkę malucha jest więc kluczowe.

Problem nadwagi u dzieci i nie tylko

Niestety, badania pokazują, że nadwaga staje się poważnym problemem także u dzieci. I to właśnie ten problem jest jedną z najczęstszych przyczyn wizyt u dietetyka. Z jednej strony jest to zła dieta i częste sięganie malucha po pokarmy wysoko smakowite (słodycze, czipsy, słodzone napoje), a z drugiej strony niewielka ilość ruchu. Bardzo często wizyta dziecka u dietetyka pozwala lepiej dotrzeć do jego psychiki. Wskazania rodziców, co do zmian w żywieniu nie zawsze mogą być przez malucha dobrze odebrane, tymczasem opinia specjalisty i jego wytyczne mogą okazać się lepiej respektowane przez dziecko.

Jednakże, nadwaga lub otyłość to nie jedyne problemy, z jakimi warto udać się do dietetyka z projektzdrowie.info. Obok za wysokiej i za niskiej wagi powodem może być też alergia lub całkowita nietolerancja niektórych pokarmów, duża aktywność fizyczna związana ze sportem lub też różne dolegliwości ze strony układu pokarmowego.

Budowanie świadomości zdrowego żywienia jest ważne

O ile dorosły człowiek najczęściej ma świadomość, że produkty, które przyjmuje nie są zdrowe, powodują rozliczne choroby jak i tycie, o tyle dziecko może nie mieć takiej świadomości. Mechanizm wybierania jak najsłodszych produktów ze względu na ich smak jest oczywisty. Dlatego tak ważna jest edukacja żywieniowa, zwłaszcza jeśli ulega zachwianiu granica pomiędzy sporadycznym sięganiem po słodycze, a zbyt częstym ich spożywaniem. To samo dotyczy spożywania produktów wysoko przetworzonych oraz dań kuchni fast food oraz nauczenia malucha tego, w jaki sposób komponować zdrowe posiłki bez wychodzenia z domu.

Wizyta dziecka u dietetyka pozwala wskazać mu jaki jest prawidłowy, najlepszy sposób odżywiania się, pozwala też dobitnie pokazać konsekwencje zachwiania równowagi w zbilansowanej diecie. Tym bardziej, że złe odżywianie bezpośrednio prowadzi do zaburzeń, które mogą potem towarzyszyć maluchowi także i w jego okresie dorastania powodując różnego rodzaju choroby psychiczne i brak akceptacji własnego ciała. Konsekwencje mogą mieć także swoje skutki nawet już w życiu dorosłym, gdzie ważnym czynnikiem jest też psychika człowieka.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *